وبلاگ

برگزاری کنفرانس Blackhat USA 2018

کنفرانس Blackhat USA 2018 از هفته آینده در آمریکا برگزار می شود و یکبار دیگر متخصصان زبده امنیت اطلاعات دنیا گرد هم می آیند تا آخرین دستاوردهای حوزه های امنیتی را به عرصه نمایش بگذارند. از بخش های مهم این کنفرانس، ارائه های ناب متخصصان در حوزه های مختلف است.
موضوع امنیت سیستم های کنترل صنعتی SCADA و  DCS از جمله موضوعات مهمی است که در سالهای اخیر در همه سمینارها و کنفرانسهای امنیتی دنیا به آنها پرداخته می شود. در کنفرانس امسال هم قرار است 4 ارائه جذاب در حوزه امینت سیستم های کنترل صنعتی ارائه شود.

این 4 مقاله عبارتند از:

خلاصه این ارائه:
در سال ۲۰۱۷، یک چارچوب حمله TRITONبرای دستکاری سیستم‌های ایمنی صنعتی درتاسیسات زیربنایی و حیاتی صنعتی کشف شد. این ارائه بینش‌های جدیدی را به چارچوب حمله TRITON مطرح می کند که به یک نقطه عطف بی‌سابقه در تاریخ جنگ‌های سایبری تبدیل شد. چرا که TRITON اولین malware مشاهده‌شده عمومی است که به طور خاص جان انسان‌ها را مورد تهدید قرار میدهد. خوشبختانه این حمله قبل از رسیدن به هدف نهایی خود کشف و متوقف شد، TRITON یک هشدار جدی به ما بود که وضعیت امنیت سایبری ICS و سیستم های کنترل صنعتی نیاز به نوجه فوری و جدی دارد.
 
این تحلیل و ارائه آن شامل موارد زیر است:
  • چگونه مهاجمان می‌توانند تجهیزات مورد نظر، firmware ها و اسناد را در سیستمهای کنترل صنعتی بدست آورند؟ 
  • سطح منابع ( زمان، پول، تخصص ) لازم برای توسعه یک ایمپلنت پیچیده پیچیده مانند TRITON  چقدر است؟
  • تحلیل روش‌های پیشرفته بکار گرفته‌شده توسط malware برای تزریق چند مرحله‌ای (multi-stage injection)  به سیستم کنترل‌کننده الکتریکی اشنایدر، برگرفته از تحلیل استاتیک و دینامیک کد.
  • نمایش یک Demo از این که چگونه بدافزار در یک کنترل‌کننده اجرا می‌شود.
  • چرا مهاجم موفق به Inject payload نشد.
 

خلاصه این ارائه:
برای بالا نگه داشتن تقاضای رو به رشد سیستمهای always-on و available-anywhere connectivity استفاده از ارتباطات بی سیم به سرعت در حال گسترش است. تحقیق درفضای اینترنت IoT ما را به مسیر کشف انواع آسیب‌پذیری‌های مربوط به ارتباطات بی سیم می رساند. اطلاع رسانی صحیح در مورد آسیب پذیریها انجام می شود با این حال، بسیاری از مصورف کنندگان به کندی واکنش نشان داده‌اند.  این تحقیق نشان میدهد عدم رسیدگی به آسیب پذیری ها چگونه می تواند امنیت سیستم های کنترل صنعتی را تهدید کند.خلاصه این ارائه:
سیستمهای 
کنترل صنعتی اغلب به سیستم‌های مدیریت متمرکز بالادستی متصل میشوند. از شبکه‌های قدرت ( ایستگاه‌های ترانسفورماتور، مزارع خورشیدی)، زیرساخت شهری ( چراغ‌هایراهنمایی، سیستم‌های کنترل تونل) تا کارخانه‌های بزرگ صنعتی ( خودرو، مواد شیمیایی)، این دستگاه‌ها را می توان تقریبا در همه جا یافت. در سال‌های گذشته آسیب پذیری این Gatewayهای کنترل صنعتی در حملات بهکشورهایی مانند اوکراین در سال ۲۰۱۵ و عربستان‌سعودی در سال ۲۰۱۸ مورد استفاده قرار گرفت. 
در این ارائه امنیت این Gatewayهای کنترل صنعتی  تحت بررسی قرار می‌گیرد ؛ از حمله به پروتکل‌های ارتباطی تا مهندسی معکوس وfuzzing و پروتکل‌ها، و نتیجه‌گیری با یک نمایش زنده از آسیب‌پذیری‌های موجود در دستگاه‌های واقعی این ارائه نشان می‌دهد که Gatewayهای کنترل صنعتی از اغلب فروشندگان تامین میشود نواقص امنیتی قابل‌توجهی دارند و به اندازه کافی ایمن نیستند تا در زیر ساخت‌های حیاتی مورد استفاده قرار گیرند.خلاصه این ارائه:
امنیت سیستم‌های
 کنترل صنعتی ( ICS ) به یک نگرانی جدی در طول سالیان گذشته تبدیل شده‌ است. در حقیقت، تهدید به سیستم‌های ICS به واقعیت تبدیل‌شده و حملات زیادی در دنیای واقعی به سیستمهای کنترل صنعتی دیده شده‌ است. بسیاری از این سیستم‌ها که عملکرد حیاتی دارند نمی‌توانند برای بروزرسانی امنیتی متوقف شوند و موضوع حفاظت از آندارایی‌های بسیار حساس، یک چالش دشوار است.
همانطور که بازار امنیتی ICS به سرعت در حال رشد است، فایروال های صنعتی اختصاصی برای رسیدگی به اینمشکل از طریق بازرسی و فیلتر کردن پروتکل‌های کنترل صنعتی ظاهر شده‌اند. اما این راه‌حل‌ها چه ارزشیدارند؟ آیا آن‌ها واقعا متفاوت از فایروال های شبکه استاندارد هستند؟
در این ارائه این بحث باز خواهد شد.


شرکت مدبران ارائه کننده خدمات مشاوره در حوزه امنیت سیستم های کنترل صنعتی و Firewallهای صنعتی
جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.